9 Eylül 2011 Cuma

What Happened At The Second Day Of IFW September 2011 ?

*Fotoğraflar ve videolar tarafımdan çekilmiştir. İzinsiz kullanılamaz.
*Videos and photos are taken by me and couldn't be used without permission.

Güne konsept olarak başarılı bulduğum Niyazi Erdoğan defilesi ile başlıyorum. Müzik ve makyajı yeni koleksiyonu "Sünnet" ve teması ile çok özdeşleştirdim. Erkek giyim defilelerinde nedense hep gözlerim çanta ve ayakkabılara dalar, Erdoğan beni sevindirdi. Sofistike ve renkli oxfordlarına bayılıyor, klasik siyah zarf çantalarında ise gözüm kalıyordu. Renklerden ise kahverengi ve mavi birlikteliğini sevdiğimi farkettim. Broşların eksikliğini ise bu koleksiyonda hissediyorum, zira "Dolmuş" koleksiyonu pek takılası broşlarla doluydu. Erkek mankenleri çekmekte zorlandığım defilenin ritmi bir hayli yüksekti. Sonuç, Niyazi Erdoğan bir ağabey olarak aramıza döndü, bu ritüeli de "Sünnet" ile gerçekleştirdi.

I started the day with Niyazi Erdoğan's defilee "circumcision".
I really like the details of the show like music & make up, they were too ideal for the concept. I always analyse bags and shoes at mens collections. I really loved the colorful oxford shoes and classic black envelope bags. This collection, Niyazi Erdoğan used "b"lue and "b"rown together and 2 B's got on really well.  What really suprised me is I was looking for Erdoğan's nice brouches which he made fantastic work at his last collection "Dolmuş" but there weren't any remarkable ones.


*Koleksiyonu daha iyi incelemek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.
*You can watch the whole collection with the review video.
Günüme Galata simalarında devam ediyorum... Simay Bülbül'ün yeni showroom haberini duymayanız kalmadı herhalde? Tasarımcı, yurtdışında pek yaygın olan fakat Türkiye'de yeni yeni gerçekleştirilmeye başlanacak bir konsept deniyor bu sefer, sergi ile koleksiyon tanıtımı. İnsanlar sayıya göre alınsa pek başarılı olacak bu etkinlik, Simay'ın güzel ve ferah terasında nefes almamla daha güzel görünmeye başlıyor. Malum dakikliğim, bütün davetliler ve basın içeride olduğundan koleksiyon incelemek zor olsada; tasarıma yakın olmak insanı iyi hissettiriyor. Koleksiyon detaylarına geçersek krem ve siyahın ustaca kullanıldığını söyleyebiliriz. Her zaman gothic bir tarafının olduğunu düşündüğüm tasarımcının yeni koleksiyondan en beğendiğim parçası da üstte.

I continued to my day with Simay Bülbül's exhibiton. She displayed her new collection at her new showroom at Galata. At the given time for the exhibition, showroom was really crowded but her balcony is really nice; so we spend lovely time there. Cream and black are the main colors of the collection, she creates wonders with leather. What I like most is the dress I captured on top.

 

Özlem Kaya ise günün üçüncü defilesiydi, koleksiyonunda beyazın hakimiyetinin lila tonlarla hafifletmişti. Kaya, parıltılı kumaşları, şifon bluzlarıla şık şehirli kadının tercihi olacak. Defilenin en sevdiğim görüntüsü ise, zenci modelin neon pembe elbisesiyle yürüyüşü oldu. Koleksiyonda en zıt parça genele göre oydu.

Özlem Kaya was the third fashion show of the day. Collection has a lot of "white"s but with some lilacine, she made a perfect ready to wear collection for working women' glamour side. I really like the contrast of black model and the neon pink dress.

*Koleksiyonu daha iyi inceleyebilmek için videoyu izleyebilirsiniz.
*You can watch the whole collection with the review video.
Günün assolisti ise saat 19.00 defilesi, Studio Kaprol'dü. Coca-Cola sponsorluğunda gerçekleşen defilenin videosu pek hoşuma gitti. Tasarımcıların yaratma sürecinin gösterildiği video siyah-beyaz çekilmişti. Studio Kaprol by Coke Design, Arzu Kaprol'ün zaman içinde birlikte çalıştığı dört tasarımcının koleksiyon hazırlayıp sundukları bir proje. Projede fütüristik ceketleriyle Ali Bayramoğlu, sofistike ve şık tasarımlarıyla Beliz Mısırlı, erkek koleksiyonu sunan, tasarladığı çizmeye bayıldığım Tolga Turan, üç boyut detaylı uzun elbiseleri ile aklımda kalan Gülcan Ardıç yer alıyor. Arzu Kaprol'ün gençlere destek vermesi ise ayrıca çok hoşuma gitti.

I guess, the best show of the day was Studio Kaprol which was sponsored by Coca-Cola. The video before the show, which is about the making of the collection, was great! Studio Kaprol is a project for four designers to show them their creativity who has worked with Arzu Kaprol. Those designers are; Ali Bayramoğlu who made futuristic jackets, Beliz Mısırlı who has sophisticated designs, Tolga Turan who designed "rocking" boots, Gülcan Ardıç who has 3d details on her pieces. I really admire Arzu Kaprol for her honorable project.


İkinci günden haberler bu kadardı,
takipte kalın!

That's all from the second day,
stay tuned for the next post!2 yorum:

Bir Alışverişkoliğin İtirafları dedi ki...

Simay BülBül büstiyere bayıldım, ama en çok da o kolyeye, o kolye benim olmalı!!

http://bir-alisveriskoligin-itiraflari.blogspot.com/

Bayan Mor dedi ki...

evet kolyede hepimizin gözü kaldı :D