3 Ekim 2010 Pazar

London Fashion Museum Guide

Londra'ya sadece alışveriş için gidilmez, şehirdeki sergileri, müzeleri gezmek lazım. Görüceklerinizle ufkunuzun ne kadar gelişeceğini tahmin bile edemessiniz. Şahsen ben bir sürü müze gezmeme rağmen bilgi açlığımı doyuramadım, bazılarına tekrar gidip her ayrıntıyı beynime kazıdım. Bu yazımda Londra'nın ünlü müzelerinden üçünü sizin için inceledim. Merakınızın moda yönünde olucağını tahmin ettim, işte şahane tasarımları barındıran 3 müze..

You shouldn't visit London just for shopping. Are you :/? There are so many exhibitions and museums to go. You can't imagine how many information that you get about fashion in museums. So, in this article I researched all the museums about fashion in London and went them. I found 3 valuable museum to go in London. Here they are :)

Victoria&Albert Museum

Çok kapsamlı bir müze olmasıyla beraber British Tate, National History Museum gibi ücretsiz. Fotoğrafçılıktan tutun heykelciliğe, sanata dair herşeyi bulabileceğiniz müze kesinlikle huzur dolu. Hele bir bahçesi var ki, İngiliz bıdıkların büyük süs havuzunda oynadıkları, insanların kitap okuyup çimlere yayıldığı çok huzur verici bir alan. "Photographs Of A Peaceful Day" postumda V&A'de çektiğim fotoğraflarda mevcut. V&A Museum kısa süreli sergileride hakkıyla sanatseverlerle buluşturuyor. Benim Londra'da bulunduğum zamanda gittiğim Grace Kelly sergisi nefes kesiciydi. Grace Kelly gibi bir asilzade'ye hayran kalmak elde değil. Birde onun stilini V&A farkıyla öğrenince insan tekrar aşık oluyor Grace'e. V&A en sevdiğim müze olması dışında, bir müze dükkanı var ki sormayın, oradaki bütün tasarımları almak, kitaplarında kaybolmak istiyor insan. Harrods'a ve Harvey Nichols'a yakın olan bu müzenin çıkışında alışveriş çılgınlığınızı orada da devam ettirebilirsiniz :). Son olarak V&A'e gidip Jewellery(Mücevher) bölümüne bakmayı unutmayın.

Victoria&Albert has large collection of every kind of art and like Tate and National History Museum it's FREE :)! Also it's the place I feel like I'm in peace in London. Museum has a lovely garden that children play in litte pool also has a great grass to lay down and read a book :). I shoot V&A and publish photos at my "Photographs Of A Peaceful Day" post. You should check out them later. V&A has different exhibitions almost every 2 monts. I went "Grace Kelly:Style Icon" exhibition. It was amazing. With V&A I fell in love to Grace, again.. Apart from V&A is my best museum, it has a great shop. You want to buy all the designs and read all the book that V&A Shop has. Also this museum is too near to Harrods and Harvey Nichols. Don't forget to drop by to these department stores. Finally, V&A has a great jewellery collection, You should definitely visit there..
Adres/Address: Cromwell Road, South Kensington
London, United Kingdom, SW7 2RL

Design Museum

Design Museum'un resimden anlayamayacağınız muhteşem bir manzarası var. Konumu London Bridge'ın çok yakınında, Thames Nehri'nin manzarasıyla birleşince müzeden daha çok dışarıdaki bankalarında zaman geçiriyorsunuz :). Açıkçası beni hayal kırıklığına uğratan müzelerden biri de Design Museum'du. V&A Museum'dan sonra gezdiğimden mi yoksa Basso&Brooke tasarımlarının dışarıda sergilenip içeride koleksiyona dair pek bilgi bulamamamdan mı bilinmez ama hayallerim suya düştü müzeye girdiğimde. Yinede gezilmeye değer, ben orada bulunduğumda 2010'nun en iyi tasarımları sergileniyordu. Modada buradan nasibini almıştı tabii. Müzenin üst katında gezdiğim fotoğraf sergisi ve muhteşem yapıların maketleri ilgimi yeterince çekti ve böylece Design Museum'da Bayan Mor'un ilk 3.ünde yer aldı.

Design Museum has the best view ever. It is near to London Bridge and has a lovely view of River Thames. I had high hopes from Design Museum so I was not satisfied from what I saw in museum. But there is a great exhibition which is about 2010's best design. Also I like the photography and architecture miracles exhibition. So that's why Design Museum is in Top 3.

Adres/ Address: SE1 2YD, London

Fashion and Textile Museum

Gidemedim, sormayın neden ama Londra Moda Müzeleri listeme girmeye kesinlikle değer. Üstelik çok uygun fiyatlara kısa dönem kurslarıda var. Fashion&Textile Museum'da blogger. Blogları http://fashionandtextilemuseum.blogspot.com/ . Benim içinde gidin, benim içinde gezin olur mu ? İşte Adresi..

83 Bermondsey Street
London, United Kingdom, SE1 3XF

I couldn't go to Fashion And Textile Museum and don't ask me why. So, that's why this museum is the third. Museum has short term courses and also has a blog http://fashionandtextilemuseum.blogspot.com/. Here is the address of the museum, it's near to the Design Museum.

83 Bermondsey Street
London, United Kingdom, SE1 3XF

Morlu Günler / Have a Nice Week
Bayan Mor / Miss Purple

4 yorum:

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ dedi ki...

Bayılıyorum müzelere iyi bilirsin canım :) Sefan olsun

Bayan Mor dedi ki...

bende bende bende :D ! olsun valla :) :P

mine dedi ki...

gelecek sene bir ay gidip kalmak gibi bir niyetim var hadi hayırlısı, yazılanları yazdım bir kenara teşekkürler

Bayan Mor dedi ki...

yararım olduguma sevindim mine :)