19 Haziran 2010 Cumartesi

Louis Vuitton Resort 2011. Suprisingly Adorable!

Hiç bir zaman Vuitton kızı olmadım. " Marc Jacobs bile Louis için koleksiyon hazırladı ben hala Louis'e ısınamadım.Yok, ben Louis Vuitton aşığı olamayacağım." derken bir de baktım ki Louis Vuitton 2011 Resort koleksiyonunda harikalar yaratmış. Şaşırtıcı bir şekilde koleksiyona bayıldım diyebilirim.

I didnt be a Vuitton girl in my whole life. Even Marc Jacobs makes collections for Louis, but I didnt even look at the collection seriously. I was sure that I won't be a Vuitton lover. But suprisingly I find Louis Vuitton 2011 Resort Collection adorable very much. Love the collection!
Soft renklerle başlayalım. Bej, açık pembe ve turunculardan oluşan koleksiyonun bu bölümü kalbimde taht kurdu.

Firstly, I loved the soft colours in the collection. Cream, soft pink and orange is used succesfully by the designers of Louis Vuitton.

Sarıyı hiç bu kadar sevmemiştim. Louis Vuitton Resort yaz güneşinden etkilenmiş bir koleksiyon. Ceketlere bayılmış olsamda elbisede sarıyı da cok beğendim daha önce bu postumda belirttiğim gibi zaten beyaz puantiyeli sarı kumaşıma neler yapabilirim diye düşünürken koleksiyonun bu parçalarını görmek de ilham verici oldu.

I didnt like yellow this much in my whole life. Vuitton is inspired by sun in this collection. I was searching a good model for my fabric which is yellow and has white dots on it. So this collection inspired me too. If you have an idea about my fabric please click and share your ideas with me.

Ailecek yapılan pikniğe Vuitton imzalı bu elbiseyle, kırsallığı şehre taşımak içinse bu etek-gömlek kombinasyonunu kullanırdım. Hanımefendi, modern, şık, gözalıcı parçalar. Tanrım, Vuitton'u bu kadar sevebilir miydim ki?
I would wear the dress to a family picnik. Also I would use skirt-shirt combine at city to remind people that it's nice to wear green at city.

Koleksiyonda rahatlığıyla ön planda olan parçalar ise kısa tulumlar ve şortlar. Şort-çeket kombini vintage esintilere sahip olsada klaslığıyla göz kamaştırıyor. Bu sene transparanlık, şeffaflık da bir hayli ön planda. Vuitton bu trendi tulumlarda uygulamış.

The most comfortable pieces from the collection are jumpsuits and shorts. Short- jacket combines reveals to vintage. It's GORGEOUS. Also this year transparent clothes are really in. Vuitton used it in jumpsuits.

Mavi ve tonlarıda koleksiyonda eksik kalmamıs. Kabarık etekler tapılası. Bazen kullanımı zor olsada çarpıcı kabarık etekleri çok seviyorum.

I adore the fluffy skirts. Vuitton used it with blue and tones. Sometimes its hard to use fluffy skirt, but fashion is hard. Isn't it?

Kahve ve tonlarını çok seviyorum. En solda gördüğünüz kombinin içinde bütün hayatımı geçirebilirim. Chanel'in dediği gibi "Classy and Fabulous" olmak lazım. Bu koleksiyonda Chanel'in esintilerini farkettim yanlış mıyım? Acaba bu yüzden mi koleksiyonu çok beğendim?

I love brown and tones. I can live with the combine which is at left rest off my life. As Chanel said us girls should be classy and fabulous. I realized that Vuitton's new collection is little bit inspired by Chanel. Maybe that's why I like this collection very much.

Tabiki Seksi Siyah'ta geri döndü. Her ne kadar yaz mevsiminde olsakta, siyah giyinmek yasak değil öyle değil mi? Umarım siz de en az benim kadar Vuitton'un Resort koleksiyonundan etkilenmişsinizdir.

Finally, sexy black is back. Even we are in summer, it's legal to wear black :D I hope you'll inspire this Resort collection as much as I did. Have a nice weekend.

morlu günler

Bayan Mor

2 yorum:

Fenny dedi ki...

Hello :)
I love the design, especially the second picture.
I'm not huge fans of Vuitton too. But, sometimes, I want their clothes.
Enjoy you're weekend too!

Bayan Mor dedi ki...

Hi Fenny :)
I love the clothes which are yellow in the collection too. Kisses..